Kiedy się wymeldować przy sprzedaży mieszkania?

Gdy gonią nas terminy

Sprzedaż mieszkania wiąże się z nałożeniem na stronę sprzedającą obowiązku skompletowania szeregu dokumentów, niezbędnych do podpisania aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży nieruchomości. W tym miejscu często zadajemy sobie pytanie, kiedy powinniśmy wymeldować się przy sprzedaży mieszkania. Odpowiedź na nie powinna być szybka i konkretna – temat jest przecież ważny, nie tylko dla strony kupującej, lecz także sprzedającej. A co jeśli chcemy sprzedać mieszkanie, ale potrzebujemy czasu na znalezienie bądź wykończenie nowego lokum, co wiąże się jednocześnie z przesunięciem terminu fizycznej wyprowadzki? W tej sytuacji nieoceniona okaże się współpraca z dokładnym i konkretnym notariuszem, którego obowiązkiem jest przedstawienie nam dostępnych możliwości, dostosowanych do naszej indywidualnej sytuacji w porozumieniu ze stroną kupującą.

Kiedy najlepiej jest się wymeldować?

Należy pamiętać, że przed podpisaniem umowy w gabinecie notariusza, konieczne jest dostarczenie stosownego zaświadczenia, że w danej nieruchomości nikt nie jest zameldowany. Nie ma wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem – oczywiście z punktu widzenia strony sprzedającej nieruchomość – jest wymeldowanie się w momencie, gdy mamy całkowitą pewność, iż wszystkie pozostałe formalności, konieczne do sfinalizowania umowy, zostaną uregulowane w sposób prawidłowy.

Wymeldowanie nie równa się wyprowadzce

Pamiętajmy, że wymeldowanie się z lokalu nie jest równoznaczne z faktyczną wyprowadzką. Z tego względu w akcie notarialnym powinien pojawić się zapis o tym, w jakim terminie nastąpi wyprowadzka z danej nieruchomości. W razie komplikacji, wynikających z faktu, iż nasz ex-małżonek bądź inny członek rodziny jest zameldowany w mieszkaniu, jednak w nim nie przebywa, należy podjąć wszelkie środki mające na celu wymeldowanie niechcianego lokatora. Jeśli jednak osoba zameldowana przebywa w mieszkaniu, a jednocześnie sprawia problemy w kwestii wyprowadzki, pozostaje droga eksmisji sądowej. Warto jednak zaznaczyć, że procedura ta jest możliwa tylko wtedy, gdy ex-małżonek bądź członek rodziny nie posiada żadnych praw do nieruchomości, która podlega obrotowi.

Więcej na https://otico.pl/blog/sprzedaz-mieszkania-kiedy-sie-wymeldowac/

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.